This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Ако искате да станете по-добри в тази или онази сфера и да промените качествено живота си, не очаквайте, че ще е лесно. Трябва да преодолеете много (отвътре и отвън), но само по този начин са възможни растеж, формиране и прилагане на промените. Как да започнете пътя към себепознанието, саморазвитието, самоусъвършенстването на човек, как да изградите план за работа върху себе си, ще научите от тази статия.
Първоначални действия
Необходимостта от развитие възниква, когато ви липсва нещо, има желание да преминете по обичайния път към следващото ниво и да станете най-добрата версия на себе си. В този случай за отправна точка може да се счита осъзнаването на този недостиг, решението да се запълни празнината и да се постигне целта.
В същото време си струва да се подготвите за факта, че, запознавайки се със себе си, своите желания, вътрешен свят и тяло, можете да промените началните си стремежи във времето. Разберете, че това не е точно това, от което се нуждаете, променете вектора на движение, открийте нова страст.
Решете какво искате да постигнете.
Това е първата стъпка, която трябва да направите. Всеки човек има желания и мечти, но те не винаги се превръщат в смислени цели, планове.
Често се случва по този начин: ако вие самият не разберете навреме към какво се стремите, някой ще го направи вместо вас. В близост със сигурност има хора, които ще наложат своите настройки и координати: родители, приятели, сродна душа. Няма да забележите как се озовавате в цикъла на мечтите, съветите, стандартите и правилата на другите хора, въпреки че в действителност искате нещо съвсем различно. Или вече сте там?
Наоколо има много от тези, които въз основа на собствения си опит са готови да ви дадат препоръки относно избора на цел в живота. Но само вие имате право да скриптирате пътя си. Безспорно си струва да слушате мненията на близки, но не бива сляпо да му се доверявате. Разбирането на вашите собствени нужди и желания ще бъде филтърът, който помага да се отдели истинското от фалшивото, ценното от безполезното. Наложените идеи за бъдещето няма да донесат щастие, но ще се превърнат в баласт, от който не е лесно да се отървете.
Дръжте фокуса си върху това, което наистина има значение. Като концентрирате вниманието си върху определени задачи, ще разберете на какво отивате и какви инструменти, ресурси са необходими за това.
Подобряване на себе си: идентифицирайте своите слабости
Честно направете списък на онези отрицателни качества, навици, които се отразяват неблагоприятно на живота ви и ви пречат да постигнете целите си. Това трябва да са недостатъци, които са уместни за вас в момента, като сте наясно и изпитвани, а не само споменати от някой от страната на несъвършенството. Така ще разберете с какво точно трябва да работите. В близост до всеки елемент от списъка ви посочете защо трябва да се отървете от него и как да го направите.
Въпроси, които да си зададете:
- Наистина ли имам желание да се променя?
- Какво трябва да променя? Защо?
- Какво искам да имам? Какво ще ми даде?
- Какво е необходимо за отказ? В името на какво?
- Правя ли нещо, което ми носи удоволствие?
- Какво ще се превърне в показател за самореализация за мен?
Запишете отговорите писмено. Те трябва да бъдат възможно най-честни: само при такова условие човек може да стигне до разбиране за това, към което се стремите.
Направете план: какво да направите за саморазвитие
Следващата стъпка е да се изяснят начините за преминаване към смислена цел. Време е да начертаете „карта за развитие“. Включете в него междинни резултати (винаги с времева рамка), действия, които ще предприемате всеки ден или седмица, за да постигнете това, което искате.
Разгледайте източници в Интернет, говорете с хора, които вече имат опит в избраната област, и се обърнете към експерти за помощ.
Какво трябва да направите, за да се развиете: започнете да се движите към вашата цел
Основната работа вече е свършена: можете да видите трептящата светлина на вашия стремеж напред. Сега трябва да станете и да отидете при него. Бъдете готови да обръщате внимание на вашия приоритет всеки ден. Отначало няма да е лесно: положителните промени винаги изискват преструктуриране на обичайните основи, въвеждане на нови навици. Но ако сте максимално фокусирани върху постигането на резултат, всички възможни вътрешни и външни бариери няма да са от значение за вас.
Останете в движение
Редовно зареждайте мечтата си. За съжаление, веднъж завинаги е невъзможно да се получи достатъчна част от мотивацията. Започвайки по пътя към целта, в един момент може да почувствате умора, да се съмнявате или искате да направите пауза. В никакъв случай не проследявайте слабостта. Намерете източник на вдъхновение, който ви напомня за важността на това, към което вървите. Това може да бъде видео, комуникация с ментор, мотивационно писмо, емоционално заредена фраза, визуализация. Само постоянството, ежедневните усилия ще имат полза.
Как да се развиете като личност: 9 съвета за самоусъвършенстване
1. Започнете да се развивате сега.
Не очаквайте бързи резултати: успехът отнема време, но никой не знае колко предстои. Без да започнете да въвеждате положителни промени днес, ще ги отложите за неизвестен период. Тези временни ресурси, които харчите за забавяне на промяната, никога няма да бъдат възстановени. Нека вашите стремежи да не останат само думи.
2. Започнете с малки.
Разделете глобалните планове на малки, междинни стъпки. Малките постижения ще ви помогнат да се съсредоточите върху крайния резултат и да видите напредъка си.
3. Научете.
Четете книги, чатете с хора с единомислие. Менторът значително ще опрости задачата за саморазвитие.
4. Поемете отговорност за живота си.
Всичко, на което можете да повлияете, е във вашите ръце. Дали можете да направите ежедневието си по-богато, да го напълните със смисъл, зависи само от силата на вашето намерение и решителност.
5. Анализирайте резултатите.
Съвсем нормално е, ако субтоталите се окажат не съвсем това, което сте очаквали. В този случай работете върху бъговете, разберете какво си струва да промените в действията си.
6. Бъдете искрени.
Ако поставената цел всъщност не ви причинява страст, а се налага отвън и няма правилната стойност, тогава в процеса на постигането й ще намерите огромен брой оправдания и извинения. Правете само това, което има смисъл и значение за вас.
7. Поставете реални цели.
Задайте високо, но постижимо ниво, рационално оценявайки вашите възможности. Не изисквайте твърде много от себе си. Действайте систематично, постепенно, но не забравяйте за сладкия вкус на победите, така че не бива да си поставяте твърде прости задачи.
8. Забавлявайте се.
Не превръщайте саморазвитието в мъчителна рутина. Направете план, чието изпълнение ще предизвика положителни емоции. Живейте така, че всеки миг да бъде изпълнен с щастие.
9. Не се отказвайте.
Движението напред е почти невъзможно да се извърши по права линия. Винаги ще ви чакат възходи и падения – посрещайте ги като добри приятели. Отнасяйте се към грешките като към ценно преживяване и продължете пътуването си.
Център за Психологична Помощ и Психотерапия „Промяна“
Свързани теми
ХИПОХОНДРИЯТА – УЖАСЯВАЩИЯ СТРАХ ОТ БОЛЕСТИ
При страхово-хипохондричната невроза най-често всичко започва по някакъв...
ПОМОЩ! РАЗГЛЕЗЕНО ДЕТЕ
Детето ви хленчи, изисква и се оплаква непрестанно. Крещи в магазина, избухва...