This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Британската актриса Ема Уотсън определи романтичния си статус като „партньорство със себе си“. Този термин е просто ново име за феномен, който се разпространява в много страни. Заедно със социолога Елиаким Кислев ще се опитаме да разберем какво представлява и какви ценности предполага.
Британската актриса Ема Уотсън, която изигра Хърмаяни Грейнджър във филмите за Хари Потър, наскоро предизвика феновете с изявление за нейния статус. Една жена, наближаваща своя тридесети рожден ден в интервю, нарече себе си не сама, а самостоятелно партньорство, което може да се преведе на руски като „във връзка със себе си“ или „в партньорство със себе си“.
Актрисата заяви, че не разбира натиска и суетата, които традиционно заобикалят тази възрастова линия, обаче самата тя започнала да изпитва стрес и безпокойство за предстоящия рожден ден. Тя каза в интервю: „Ако не сте построили къща, ако нямате съпруг, нямате дете и сте навършили 30 години, а кариерата ви не е достигнала невероятно сигурно и стабилно ниво и все още изграждате отношения със света, предизвиква невероятна загриженост. „
На въпрос относно отношенията тя отговори: „Щастлива съм сама. Отне много време, за да осъзная това, но наистина се чувствам толкова добре. Наричам го партньорство със себе си. „
КАКВО Е ТОВА?
Американският социолог Елиаким Кислев смята, че това е нещо повече от любопитен неологизъм. Според него говорим за нова самоидентификация, която бързо става популярна. „Хората са уморени от белега на самота – на английски сингъл. Проучванията показват, че много хора погрешно го възприемат като мрачно, отчайващо, непривлекателно и дори антисоциално “, пише ученият.
Състоянието в социалните мрежи и в официалните документи се влияе от културната дефиниция и субективното възприемане на концепцията за самотата в нашия хетеронормативен свят. Това означава, че по подразбиране всички хора са хетеросексуални и трябва да се съобразят с преобладаващите идеали в семейния живот.
В този смисъл самотата или статусът на „единичен“ се счита за отклонение или лична непълноценност. „Напоследък се наблюдава промяна в концепциите за това, което се счита за очакваната норма в областта на семейните отношения и брака“, отбелязва Елиаким Кислев. „Хората отварят нови възможности, свързани с тяхното самоопределяне.“
Самата идентичност вече не се разглежда като фиксирана категория, в нея можете да видите отделен процес на разбиране. И определянето на себе си с концепцията за „самотник“ е в подем днес.
ПРОИЗХОД НА ТЕРМИНА
Това е повече от просто избора на самоидентификация в терминологията на семейно ориентирано общество. От гледна точка на терминологията, партньорството със себе си се отнася до понятието „соломия“, образувано по аналогия с „моногамия“, от две гръцки корени: соло – един и гамос – брак.
Сологамия, или „брак със себе си“, представлява фундаментален преход от отговорност към другите към лична независимост, от подчинение към себеизразяване. Това не е просто семантична модификация; това е промяна, която шокира съвременното общество, отбелязва социологът.
Започвайки в развития свят и се разширява до развиващите се страни, той демонстрира преход от фокусиране върху екипа, макар и разделен на „клетъчни“ семейства като функционални единици на работа и възпроизвеждане, към подкрепа на стремежите на всеки индивид.
Без съмнение, самотата все повече се разглежда като жизнеспособен и вече не разрушителен статус
Въпреки факта, че сологамията като движение все още е в етап на растеж, например, в Киото вече можете да намерите двудневен пакет за пътуване за сватба с вас. Той предлага агенция, специализирана само за пътувания. Пакет на стойност около 2500 долара включва рокля, букет, прическа, каране на лимузина и запомнящ се фотоалбум.
Защо избират самотата?
Подобен тип услуги вече процъфтяват в САЩ, Източна Азия и Европа; има много виртуални пакети и книги по този въпрос. „Бракът към себе си“ започна да се появява в медиите. В епизод от 2010 г. в телевизионното предаване „Хор“, известен като „Губещи“ в руската адаптация, Сю Силвестър решава да се ожени, следвайки стъпките на Кари, героинята на друг легендарен сериал „Сексът и градът“ която остроумно „се омъжи за себе си“, така че да бъде подарена с нови обувки от Маноло Бланик за сватбата.
И ако понятието „соломия” всъщност остава в парадигмата на брачната терминология, то „партньорството със себе си” е по-прецизен и свеж термин, който се отдалечава една крачка напред от брака. Но според социолога, за тези, които живеят в любов и хармония със себе си, има още по-точно определение, популяризирано от социалния психолог и автор на книги за „узаконяването“ на самотата Бела ДеПало.
ПАРТНЬОРСТВО СЪС СЕБЕ СИ: ОСНОВНИ ЦЕННОСТИ
Такова партньорство е свързано с определен набор от постматериалистически ценности, като творчество, интерес към новото и самореализация. Тези концепции са на върха на йерархията на потребностите на Маслоу. Когато хората се чувстват в безопасност, те искат да покажат своята уникалност и да реализират своя потенциал, като по този начин се стремят да реализират собственото си Аз (с главна буква), казва Елиаким Кислев.
Социолог цитира анонимен блогър (на 31 години): „За да изляза в света и да бъда жизнен, активен, креативен и амбициозен човек, който съм, имам нужда от лично време, посветено само на мен, и то се нуждае от много. Усеща се, че една връзка отнема твърде много време. Може би заради очакванията, че ако сте с някого, тогава ще прекарате цялото си свободно време с партньора си. Но е много трудно. Във всичките ми минали връзки беше твърде трудно да намеря тихо и спокойно време за себе си. „
Както отбелязва Кислев, това се отразява на начина, по който сега мислим за всяка социална и междуличностна функция в живота. По-специално се преглежда значението на семейството, което някога е било основа на по-широка социална структура. Личните стремежи, които не са свързани с брака и възпроизводството, излизат на преден план.
ЗАЩО ТОВА Е ЖЕНСКИ ТЕРМИН
Ема Уотсън е известна и като защитник на интересите на жените и, защитавайки термина „партньорство със себе си“, тя остава вярна на своите убеждения. Факт е, че отрицателните стереотипи за самотата се прилагат по-често при жените, отколкото при мъжете. Общоприето е, че самотните жени или водят празни и безсмислени животи, или са морално недостатъчни, или по този начин изразяват протеста си срещу патриархата.
Интересно е, че самотните мъже обикновено избягват подобни стереотипи: предполага се, че неомъжените мъже имат право да избират статута на ерген. Поради факта, че една жена има партньор, нейната самота често се разбира като временен или подготвителен етап, преди да създаде семейство.
Вместо да третира самотата, избрана от жената като вариант на нормата, обществото традиционно гледа на това като на движение по наклонен наклон, особено в контекста на унизителната концепция за „тиктаещи часовници“, приложена към женските репродуктивни функции.
Не само мъжете и жените се възприемат по различен начин, но стандартните хетеронормални идеи за брака влияят на субективното преживяване, тоест как самите жени възприемат своя статус под натиск от обществото. Съответно те по-често от мъжете описват самотата си отрицателно.
Според Кислев тези предразсъдъци за пол се проявяват и в методите на психологическото и социологическото изследване: жените, които нямат семейство или партньор, дори стават обект на изследване по-често от мъжете. Без съмнение, самотата все повече се разглежда като жизнеспособен и вече не разрушителен статус.
Все по-често се разглежда като самостоятелност, саморазвитие и постижения, а не като дефицит или дефицит. Следователно, пише социологът, терминът „партньорство със себе си“, популяризиран от Ема Уотсън, може да се счита за обоснован неологизъм в мащаба на състоянията на отношенията.
Център за Психологична Помощ и Психотерапия „Промяна“
Свързани теми
ЕМОЦИОНАЛНИ РЕАКЦИИ ПРИ СТРЕС
ноември 13, 2019
Най-важните промени в поведението ни, за чиято поява трябва да следим, са...
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ГНЕВА
ноември 14, 2019
Гневът присъства в живота на почти всеки човек. Децата изпитват гняв, юношите...