This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
„Да обичаш децата си до смърт“ е странен израз. Но ние родителите, добре знаем какво означава той. Понякога любовта към децата ни е по-голяма, отколкото думите могат да изразят, по-голяма, отколкото можем да понесем. Няма нещо, което да не можем да направим за децата си, без значение колко сме уморени или болни, дали имаме работа, нуждите на детето ни винаги са на първо място.
Много родители задоволяват децата си като компенсация на своето собствено оскъдно детство или родителско отношение, с което са се сблъскали. Много родители обичат да казват „да“, защото, когато са били деца, са чували само „не“. Тези родители угаждат и дават на децата вещи, внимание и обич – не толкова заради несъзнателното възмущение спрямо миналото, колкото поради съзнателен избор, целящ да достави радост и да поддържа високия дух в децата. Те насърчават в децата си желанието им да искат, да изискват, да взимат и да се радват на живота, както самите те никога не са могли да направят. Не са рядкост родителите, които угаждат и харчат за децата си така, както никога не биха направили за себе си. Има много причини, поради които родителите разглезват децата си. Тези причини са толкова различни, колкото и детските лица и са свързани с:
- умора
- несигурност
- страх да не разсърдите детето
- страх да не би да не сте най-добрия приятел на детето
- страх, че детето няма да ви хареса
- бунт срещу собствените родители
- прекомерна заетост с работа или други неща
- страх, че ще повлияете на самочувствието на детето
- желание за отвличане на вниманието му от семейни кавги
- изтощение от това, да сте самотен родител
- нежелание да отделите време и усилия
- вина
- несъзнателно удоволствие от лошото поведение на детето или неговото неподчинение
За жалост, вие и вашето дете не можете да си позволите да чакате да стигнете до прозрението какво ви кара да действате по този начин. Причините обикновено са дълбоко заровени. Можете, разбира се, да се подложите на психотерапия и да ги разкриете.
Детето има нужда от промяна, която да започне сравнително скоро. Досега сте правили промени и сте видяли признаци на подобрение. Запазете ги и се погрижете тези първи стъпки да ви напомнят, че сте на прав път.
След като започнете по-ефективно да се справяте с разглезването, ще откриете, че то е свързано и с други аспекти от вашето поведение на родител. Например с подобряване на уменията ви да дисциплинирате, детето ще има все по-малка нужда да бъде дисциплинирано.
Подобряването на родителските ви умения и поведение, както и на поведението на детето, ще ви помогне да разберете причините, които са ви спирали да предприемете подобни действия по-рано, а това на свой ред ще ви направи по-добри и по-лесно справящи се родители. Голяма част от родителството не е наша втора природа, но въпреки това родителите могат да усвоят тези умения, да ги превърнат в естествена част от поведението си и да започнат да ги прилагат автоматично.
Човешко е родителите да търсят разумно обяснение за поведението на децата в тяхната незрялост и да се успокояват, че те ще надраснат разглезването, човешко е също така да мислят, че ще имат много възможности да се справят с разглезването, когато децата поотраснат.
Да приемем, че вече сте привлекли вниманието на детето, обявили сте война на разглезването и вече сте спечелили първата битка. Преди да решим накъде да поемем, трябва да разгледаме отблизо йерархията на властта у дома. В голяма част от случаите се открива проблем в това кой командва. Днешните родители се чувстват някак неудобно в ролята на авторитети. Вместо да казват на детето какво да прави, те го питат. Исканията се превръщат във въпроси, а въпросите във възможности за избор.
Център за Психологична Помощ и Психотерапия „Промяна“
Свързани теми
КАК ДА ОЦЕЛЕЕМ СЛЕД ИЗНЕВЯРА?
Как да се държим след изневярата на съпруга/съпругата? Практически съвети...
ГРАДИНАТА НА ПРОМЯНАТА
Преди да я зърнем в далечинита дълго време се борим сами. С мислите си. С...