This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
От десетилетия знаем, че дори едно-единствено занимание със спорт може да повиши настроението и че физическата активност се свързва със спад в симптомите на депресията. Едно изследване на близо пет хиляди души например е установило, че при хората, които спортуват редовно, вероятността от диагностициране с тежка депресия е 25 процента по-малка.
Разбира се, подобни изследвания не биха могли да твърдят, че спортуването намалява депресията. Може би това означава, че депресията намалява спортуването. С други думи, ако сте в депресия, може да се чувствате твърде зле, за да се измъкнете от леглото и да излезете на разходка. За да се провери тази идея, било необходимо интервенционно изследване, такова, в което участниците в депресия да бъдат разделени на случаен принцип (рандомизирани) в две групи, една, която да спортува, и друга, която да не спортува.
Точно това се опитал да направи екип изследователи от университета “Дюк”. На случаен принцип те предписали на мъже и жени в депресия на възраст петдесет и повече години или да започнат програма с аеробни упражнения, или да приемат антидепресанта сертралин (Zoloft). За четири месеца настроението на хората в групата, която приемала антидепресант, толкова се подобрило, че те вече не били в депресия. Същият мощен ефект обаче бил установен и в групата, която спортувала -т.е. групата от хора, която не приемала антидепресант. По всичко изглежда, че спортуването върши същата работа като медикаментите.
Нека за момент да се поставим в ролята на адвокат на дявола: групата в изследването на “Дюк”, която не вземала антидепресант, се събирала три пъти седмично за спортни занимания. Възможно ли е социалната стимулация, а не спортуването, да е подобрила настроението на участниците? В опит да отговорят на този въпрос, същите изследователи извършили впоследствие най-голямото досега изследване, свързано със спортуването, на пациенти с депресия. Този път те добавили още една група, така че първата група вземала антидепресант, втората се събирала за съвместно спортуване, а третата спортувала по домовете си. Какви били резултатите? Независимо от обстановката, дали участниците спортували сами или в група – спортуването очевидно вършело същата работа като лекарствата и карало депресията да минава в ремисия.
Затова, преди вашият лекар да ви напише рецепта за антидепресант, помолете го вместо него да ви предпише ежедневно спортуване.
Център за психология и психотерапия „Промяна“
Свързани теми
КАК ДА ТРЕНИРАМЕ МОЗЪКА СИ ЗА ДА ИЗБЕГНЕМ ДЕПРЕСИЯТА?
Депресията е една от най-тежките и плашещи форми на психично разстойство. На...
УЧЕНИТЕ ОТКРИХА, ЧЕ ВЪОБРАЖЕНИЕТО МОЖЕ ДА ПРОМЕНИ ВЪЗПРИЯТИЕТО ЗА СВЕТА
Всеки човек има места, които са му особено скъпи, защото са оставили в него...