This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Родителите прекарват голяма част, ако не цялото си време, с поглед, насочен напред. Всеки един обичаен ден е достатъчно изморителен. Кой има енергията и желанието да погледне назад и да анализира случилото се?
Отделете минутка и вижте колко от симптомите на разглезващия родител се отнасят до вас и вашето поведение като родител:
- Детето ви игнорира.
- Детето се държи зле с вас.
- Вие оправдавате поведението на детето.
- Спасявате детето от последствията от постъпките му.
- Подготвяте домашните за училище.
- Крещите и натяквате.
- Говорите с рязък и обиден тон.
- Манипулирате и купувате всеки опит за съдействие.
- Заплашвате без резултат.
- Постоянно обяснявате какво искате да кажете.
- Не можете да казвате „не“.
- Страхувате се да не би да не удовлетворите детето.
- Чувствате се като ужасен родител.
- Забравили сте какво е да си родителят, който харесвате или искахте да бъдете.
Детето има нужда от граници и правила, според които да расте, и ги търси, когато те липсват. Едно дете, което постоянно тормози родителите си, най-вероятно търси ограниченията, от които има нужда, за да порасне. Неговото изискващо и разрушително поведение се дължи до голяма степен на факта, че ви тества, вас, своите родители, за да разбере какво безобразно действие най-накрая ще ви накара да реагирате конструктивно. Дълбоко стаено желание у детето да открие строгия родител почти винаги се появява в образа на едно по-спокойно, по-отзивчиво и по-доволно дете, което ще откриете в часовете и дните, последващи края на разглезването.
Родителите трябва да вземат твърдо решение за промяна. Трябва заедно да обсъдят поведението си и и да гласуват за овладяването на сегашното положение. Трябва да се разберат помежду си, че решават да променят родителското си поведение. Отговорност на родителите е да изградят свой образ за по-щастливо и по-хармонично семейство, все едно създават важен указ, засягащ въпроса за по-добри училища или световния мир.
За всички е ясно, че децата имат нужда от любов и дисциплина. Те трябва да се научат да се справят с живота, ако искат да преуспеят. Трябва да се научат на търпение и смирение. Да знаят как да се справят с неуспехите, със собствените си грешки, да виждат лошите неща, които са извършили, и да се стараят искрено да ги поправят и тн. Но много от родителите пренебрегват принципите на родителството, които самите те смятат за истински и важни. Дали защото не искат да правят това, което техните майки и бащи са правили, или защото са сигурни, че подхранването на самочувствието на детето ще го отведе към щастието или пък просто са твърде уморени, за да се справят по-добре.
Но каквато и да е причината – всичко завършва по един и същ начин. Твърдо често родителите се предават на своите хленчещи, властни, зле държащи се деца. Всички знаем, че това води до нервни часове, изпълнени със суетня и борба за власт. Но как се отразява слабият родителски контрол върху бъдещето на децата ни?
Здравата и морална психика не се изгражда лесно с едно щракване на пръстите. Любовта сама по себе си също не може да спаси положението. Израстването без дисциплина е бреме за децата. Без нашето внимателно, но твърдо ръководство, има опасност те да станат незрели и егоистични бунтари, които никога няма да са доволни и които смятат, че са над законите на човешката съобразителност и уважение. Тези пораснали деца може да развият непоносимост към голяма част от нещата от живота, които са скучни, непривлекателни и изискват усилена работа или постоянство. И още по-лошо, деца, които не са свикнали да се съобразяват с правила, са изложени на опасността да се забъркват в по-големи проблеми с пари, с полиция и тн. Колкото и да е изненадващо, презадоволяването може да направи тихите деца с добро поведение – по-тревожни и по-измъчвани от гняв хора.
Опитвайки се да направят живота на децата си по-лесен, родителите всъщност рискуват да постигнат онова, от което се страхуват най-много – децата им да се превърнат в хора с ниско самочувствие, които безпомощно се оставят да бъдат водени от външни неща, които определят кога да са щастливи, удовлетворени, мотивирани и дори кои да са най-важните им цели. Обикновено, каквито и да са проблемите у дома, родителите имат чувството, че именно те са провалили децата си. Към това се прибавят и други болезнени чувства, които понякога предизвикват агресивно поведение. И едно последно предупреждение – не обвинявайте детето, че е разглезено. Когато са прекомерно разстроени, раздразнени или обезсърчени, родителите са склонни да лепят етикети: „Ти си егоист!“, „Ти си ужасно дете!“, „Не знам как се разглези толкова!“. Всъщност е тъкмо обратното, вие знаете най-добре.
Център за Психологична Помощ и Психотерапия „Промяна“
Свързани теми
ПЕРФЕКЦИОНИЗМЪТ – КОГА ТРЯБВА ДА СЕ СТРАХУВАМЕ ОТ НЕГО?
Със сигурност в компанията имате познат перфекционист или пък самият вие сте...
КАК ДА СЕ ОТЪРВЕТЕ ОТ КОМПЛЕКСИТЕ И ДА СТАНЕТЕ ПО-УВЕРЕНИ?
Отрицателните нагласи, които се формират в нашето светоусещане от години, са...