This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Ниското самочувствие може да разяде живота. Хората с високо самочувствие ценят себе си повече и полагат повече грижи за своето здраве и благополучие. Те също клонят към групата на щастливите хора. Това са двете причини, поради които самочувствието е свързано с по-продължителния живот. Според едно проучване, проведено сред обитателите в частна клиника, които са били в равностойно физическо състояние, пациентите с по-високо самочувствие и по-слабо изразена депресия живеели по-дълго.
Ако смятате, че имате ниско самочувствие, то има няколко положителни стъпки, които можете да предприемете, за да го повдигнете. Започнете със съставяне на списък на вашите силни страни, но не бъдете прекалено взискателни към себе си. След като съставите списъка важно е да изоставите скромността и да се поздравявате често за тези черти всеки ден.
Друг много добър начин да подсилите самочувствието си е да усвоите някое ново умение: оригами – изкуството да създаваш образи, сгъвайки хартия, да свирите на музикален инструмент или парашутизъм, всъщност няма значение какво ще изберете, но го приемете сериозно и го практикувайте докато можете да го правите добре, за да извлечете най-голяма полза от него.
Правенето на добри дела за другите също увеличава самочувствието ви – намерете една група от общността, в която да се включите като доброволец – за предпочитане такава, която да отговаря на интересите ви. Възможността да лъснете ореола си чрез подпомагане на другите е един от най-мощните начини да си изградите самочувствие.
И накрая, отделяйте от времето си за правилните хора и избягвайте хората, които застрашават самочувствието ви като се държат негативно към вас или пък вие мислите, че са по-високостоящи от вас. Веднъж намерили подходящите хора, влезте в тяхната компания. Освен, че ще имате огромна полза, ще видите и колко добре ще се почувствате.
Самочувствието също така е свързано с оптимизма. Едно добре известно проучване в клиника „Мейо“ показва, че оптимистите живеят средно около 8 години по-дълго отколкото песимистите. Неотдавна се установи също, че при оптимистите има 50 процента по-малка вероятност да умрат преждевременно. Възрастните хора оптимисти имат по-добре функционираща имунна система от възрастните хора – песимисти, така че надеждата може да задържи болестта на разстояние. Оптимизма също ви помага да се справите с болестта, докато песимистите са склонни да вярват, че „нищо от това, което правя няма да помогне“ и се отнасят по-пасивно към здравето си. Изследванията показват, че оптимизмът помага много при сърдечни заболявания и например намалява вероятността от ангина пекторис или сърдечен инфаркт. По подобен начин надеждата е мощно оръжие при пациенти с ракови заболявания и може значително да повлияе на дължината на живота на пациента.
Как да стана оптимист?
– Избягвайте фокусирането само върху негативните неща и персонализирането, самообвиняването за някои лоши прояви.
– Избягвайте чувството за катастрофалност, винаги да очаквате най-лошото и поляризирането – разглеждане на нещата като винаги или само добри или само лоши, без нюанси между тях.
Какво да направя?
– Научете се да разпознавате и избягвате негативни форми на мислене.
– Търсете добрите неща, без значение колко малки или малко са те и ги ценете.
– Опитайте се да намалите лошите неща, справяйте се с тях и карайте напред.
– Излизайте в компания на оптимисти и се надявайте, че тяхното отношение ще се предаде върху вас.
Център за Психотерапия „Промяна“
Свързани теми
СИНДРОМ НА IMPOSTER: КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА И КАК МОЖЕМ ДА ГО ИЗЛЕКУВАМЕ
Това е Синдром, който се проявява непрекъснато в съвременното общество....
УПРАВЛЕНИЕ НА ЕМОЦИИТЕ
За всеки човек е важно разбирателството със семейството, приятелите, колегите...