This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Отрицателните нагласи, които се формират в нашето светоусещане от години, са истински енергийни унищожители. Мислите, че не сме достатъчно добри, страховете и другите психични бариери се превръщат в пречки за постигане на цели и просто за щастлив живот. За да възстановите вътрешната и външната хармония, да разберете как да се отървете от комплексите, да станете уверени и да обичате себе си, е необходимо да изучите психологията на вашето поведение в различни ситуации.
Какво е това комплекс и какви са ограничаващите вярвания?
Така нареченият комплекс възниква от психологическа травма, която някога е била получена (най-често от детството). Тяхното формиране може да бъде повлияно от определени събития, опит на комуникация или други явления, които се отлагат в паметта на съзнателно или подсъзнателно ниво.
По правило те се свързват с конкретни хора и спомени от общуването с тях. И ако стереотипите са съзнателни нагласи, които можем да анализираме и променим, е много по-трудно да се преодолеят вътрешните бариери, тъй като те действат върху нас от по-дълбоките слоеве на психиката.
Всеки човек има свой набор от ограничаващи убеждения. Някои от тях са незначителни и се появяват само в редки случаи, докато останалите са способни буквално да отровят живота, подчинявайки мислите и действията ни.
Защо притежаваме чувство на несигурност?
Отрицателното, себеподобно изображение е като окови, които ви пречат да се движите свободно и да живеете живота си. Когато човек стане заложник на тази парадигма и мисли за себе си негативно, е ясно, че страдаме от неувереност и несигурност. Толкова много възможности, идеи, таланти са заключени без право на реализация. И ние сами създаваме този затвор, разчитайки на илюзорни нагласи.
Едно често ограничаващо убеждение е хроничната вина. Човек, страдащ от този синдром, се чувства виновен, ако нещо се обърка, дори ако всъщност това не е по негова вина. Подобна илюзия възниква в резултат на неосъзната психика.
Следователно самокритиката, тревожността, свръхотговорността, страхът да не обидим друг, повишено ниво на чувствителност към думите на други хора, всичко това допринася за образуването на комплекси.
Трябва ли да се противопоставяме на комплексите си?
Човека с комплекси е убеден в своята малоценност и недостойност. Това убеждение ви пречи да сте щастливи, да дишате дълбоко и спокойно и да реализирате плановете си. Спомнете си от колко мечти сте се отказали, поддавайки се на зависимостта от мнението на другите хора, прекомерната самокритика или страх от отхвърляне.
Но по същество понятията „достоен“ или „недостоен“ не трябва да се появяват във вашите разсъждения, когато оценявате себе си. Както при останалите, вие имате огромен набор от възможности за усъвършенстване, развитие, натрупване на опит и постигане на желания резултат. Въпрос на време и старание, а не колко сте „лош“ или „добър“.
Как комплексите влияят на живота като цяло?
- Лишавате се от свобода и креативност.
- Активирате неефективен модел на поведение.
- Те пречат да се развивате, променят усещането ви за самия вас.
- Вкарват мисленето ви в рамка.
- Възпрепятстват ефективното ви взаимодействие с хората.
Как да се отървем от психологическите бариери: първи стъпки
- За да разрешите даден проблем, първо трябва да го разпознаете. Спомнете си ситуацията, в която ви е било неприятно и се опитайте да разберете с какво е свързано. Каква емоция възникна тогава и с какви мисли беше придружена?
- Следващия път наблюдавайте реакцията на тялото. Ако почувствате скованост, постепенно се отпуснете мускулите си, поемете дълбоко въздух. Ако крайниците се охладят, затоплете ги. За да разберете по-добре сигналите на тялото си и да започнете да се борите с комплексите на физическо ниво, ангажирайте се с медитативни практики.
- Спрете вътрешните диалози, които подхранват негативността ви към себе си. Няма да е лесно да направите това, тъй като в състояние на дисхармония е много трудно да контролирате потока от мисли. Но колкото по-често продължавате да се фокусирате върху него, толкова по-силна ще бъде вашата осъзнатост.
- Разберете какво се крие зад възникващите чувства. Какъв травматичен образ стои зад тях? Например, срамът може да се крие зад напрежението, вината зад безпокойството, ревността зад раздразнението. Развивайки емоционалната интелигентност, ще се научите да бъдете по-наясно със себе си и мотивите си, което означава, че ще бъде по-лесно да се справите с ограничаващите убеждения.
- Позволете си да правите грешки. Те са неизбежни. Но само като работим за коригирането на собствените си провали, човек може да стигне до развитие. Обичайте и уважавайте това, което правите. В крайна сметка, ако не виждате стойност в себе си, как другите могат да ви смятат за ценни?
Работете върху недостатъците си и не се спирайте на тях.
7 съвета: как да преодолеете своите комплекси?
- На първо място, винаги определяйте причините. Вие сте силно ангажирани по отношение на външния си вид, защото някога някой е казал нещо негативно по отношение на това как изглеждате. Или се сравнявате с другите и не виждате добродетелите си?
- Оценете ситуацията обективно. Всеки има недостатъци, но вашите критични ли са? Дали липсата на талант наистина ви пречи да се развивате като писател или става въпрос за недостатъчна самооценка? Признайте слабостите си и след това обърнете внимание с какви ресурси разполагате, за да подобрите ситуацията.
- Спрете да се страхувате от мненията на другите. Само вие сте отговорни за живота, желанията и стремежите си (ако те не нарушават свободата и правата на другите). Дори и да изглеждате нелепо, абсурдно за някого, това е напълно приемлива такса за изпълнение на една мечта и придобиване на ценно преживяване.
- Работете върху самоувереността. Работете върху себе си там, където се чувствате спокойно. Поставете си малки цели и ги постигнете: дори малките победи ще повлияят положително на самочувствието ви.
- Вземете мерки. Не е необходимо да четете статии, да участвате в обучения и семинари, ако не приложите придобитите знания на практика. Да се отървете от комплексите си трябва да работите върху себе си.
- Преведете вектора на мисленето към вашите добродетели. Разберете колко сте силни и намерете начин да го използвате в своя полза.
- Оценявайте времето. Животът е мимолетен и е невъзможно да прекарате безценните си минути в решаване на едни и същи проблеми. Признайте, искате ли да станете жертва на обстоятелства и парадигми или да живеете пълноценен живот?
Център за Психология и Психотерапия „Промяна“
Свързани теми
УПРАЖНЕНИЯ ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ
Да можеш да определиш както собствените си емоции, така и емоциите на събеседника...
ПРЕДУПРЕДИТЕЛНИ ЗНАЦИ ПРИ РАЗПАДАНЕ НА ВРЪЗКАТА
Когато една връзка се разпада, това не се случва изведнъж, за един ден, за един...