This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Алберт Айнщайн е писал, че въображението е по-важно от знанието. Множество други научни открития подобно на това на Анщайн, макар и придружени с много труд и упоритост, могат да се отдадат и на известен скок на въображението. Изглежда успяващите хора са способни да си представят – или репетират мислено – своите постижения, понякога много време преди тяхното осъществяване. Спортистите често си представят своя успех наум преди действителното изпълнение, понякога основавайки визуализацията на някой пример за подражание, който е по-добър от тях.
Експериментите показват, че представянето действително се подобрява в резултат от мислени упражнения, също както от физическите. В случаите с хвърлянето на стрелички или забивките в баскетбола например учените с изненада установили, че така наречените мисловни репетиции са били ефективни почти колкото физическите тренировки. Подобни резултати са били получени в продажбите и в други бизнес дейности. Всичко това потвърждава значимостта на въображението за действителните постижения.
Въображението е универсална, естествена способност, която ние постоянно използваме. Ако си представим неколкократно най-лошото за предстоящо събитие или преживяване, то това най-вероятно ще повлияе върху случващото се в действителност, тъй като начинът на мислене програмира поведението ни. По подобен начин, ако практикуваме определен спорт или хоби, ние обикновено го упражняваме и му се наслаждаваме мислено. Постоянните „записи на успеха“ пък ни дават увереността да се представяме по-добре в реалността.
В повечето случаи този процес изглежда, сякаш идва случайно. Въпреки, че всеки от нас е добър в множество дейности, ние не сме в състояние да разпознаваме и пренасяме мислено онова, което правим както трябва, от една ситуация в друга. Така, че в една област може да имаме висока самооценка, а в друга ниска, без нито една от двете да има рационални основания. Откривайки важната роля на въображението във всичко, което правим, НЛП- Невро Лингвистичното Програмиране ни позволява да го използваме градивно и несъзнателно, за да подобрим представянето си във всяка избрана от нас област.
Център за Психологична Помощ и Психотерапия „Промяна“
Свързани теми
ЕТАПИТЕ В ДВОЙКАТА
Любовното чувство е мотивирано от нуждата от общение, която се опитваме да...
ДЕПРЕСИЯТА ПРИ МЛАДИТЕ ХОРА
Има много общо между депресията при децата и депресията при възрастни хора, но...