This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Да живееш с хронично заболяване или да се грижиш за любим човек с такъв проблем е тежък труд, включително умствена работа. Психотерапевтът Кейти Уайран дава конкретни препоръки как да помогнете на себе си и мозъка си да попълни енергийните ресурси и да се справи с ситуацията.
Когато човек страда от хронично заболяване или постоянно се грижи за някой близък в подобна ситуация, мозъкът му винаги е зает. Хората прекарват часове в организиране на срещи с лекари, вземане на тестове и прегледи. Необходимо е да се общува много с медицински работници, фармацевти в аптеките, а в някои случаи и със застрахователни компании и длъжностни лица.
Грижата за правилното хранене и начин на живот също отнема много енергия, независимо от това дали трябва да поддържате или наблюдавате хронично болния си родител или съпруг. Всичко това е страхотна ежедневна работа, изискваща време и енергия. Но ако физическата умора е по-забележима, тогава когнитивната, умствената умора често не се разпознава, докато не достигне крайността.
Психотерапевтът и социален работник Кейти Уайран пише за този аспект на живота с хронично заболяване, за нейното семейство.
Когнитивен труд
Когнитивната дейност се разбира най-добре като поредица от предвиждания, идентификация, вземане на решения и мониторинг, припомня Кейти Уайран. Тези етапи се разглеждат последователно в статията й в контекста на живота с хронично заболяване.
Очакваното или очакването е признание за предстояща нужда, потенциален проблем или възможност. Когато разберем, че предписанието свършва или че симптомите на заболяването се влошават или идва нова информация за заболяване, което ни притеснява – например изследване – навлизаме във фазата на чакане на познавателна работа.
Идентификацията включва създаване на опции за задоволяване на потребност или възползване от тази възможност. Например, когато симптомите се засилват, мислим за възможни решения на ситуацията. Търсим варианти: вижте вашия лекар, използвайте домашни средства като почивка, диета и лекарства без рецепта или не правете нищо. За да създадем опции, можем да общуваме с други хора: приятели, членове на семейството и експерти.
Задачата за вземане на решение решава кой път да поеме. В същото време ние отчитаме предишния опит, получените съвети, а също така отчитаме разходите и ползите от всяка опция.
Мониторингът включва оценка доколко решението отговаря на нуждите на болния. Например решихме да изчакаме и да видим дали симптомите ни се подобряват с почивка и диета и след известно време проверяваме дали се чувстваме по-добре или по-зле.
Емоционални щети от когнитивния труд
Позовавайки се на мнението на експерти, Wyrant пише: „Абстрактният характер на когнитивната работа – липсата на пространствени и времеви граници в нея – не позволява на човек да изпита удовлетворението, което следва изпълнението на много физически задачи. Без истинско начало или край, познавателната работа може да се чувства като конвейер без копче за захранване. „
Работата на ума също е невидима. Взаимодействайки с нас, членове на семейството, приятели и колеги не осъзнаваме, че умовете ни непрекъснато предвиждат, идентифицират, определят и контролират различни аспекти на нашето хронично заболяване. Те могат да се чудят защо изглеждаме уморени и заети. Всъщност познавателната ни работа може да е невидима дори за самите нас.
Можем да знаем, че сме изтощени и затрупани от притеснения. Но обикновено не свързваме това с интензивен психически стрес, свързан с хронично заболяване.
Умен подход към работата на ума
„Познавателната работа е истинска работа.Когато чакаме, решаваме, вземаме решения и контролираме, изразходваме енергия “, спомня си Кейти Уайран.За да слезем от конвейерната лента без бутона за захранване, първо трябва да можем да забележим, че вече сме на нея.Трябва да се научите да напускате, да прекъсвате връзката.
Има ли моменти в живота ни, когато се чувстваме небрежни, можем ли да изключим мислите си и просто … бъдем?Някои хора могат да изпитат това състояние, когато се занимават с физически дейности или, например, рисуват.Други са в природата или по време на медитация.
Wyrant препоръчва да се обърне внимание на разликата между нашето състояние, когато сме ангажирани с познавателна работа и кога не.За да осъзнаем колко важна е познавателната работа – получаваме и обработваме информация, която ни позволява да вземаме оптимални решения по отношение на здравето.И да признаем важността на онези преживявания, когато не сме ангажирани с познавателна работа – спокойни сме, наслаждаваме се на приятни усещания, попълвайки енергийните си запаси.
„Практикувайте преходите между ангажиране и отказване на работата на ума, свързана с болестта“, казва Уайран.- Разработете система, която ще ви позволи ефективно да управлявате тази работа.По-специално, планирайте времето, което отделяте ежедневно за лечение на болестта. „Например, можете да направите насрочена проверка сутрин: „Как се чувствам?Какво трябва да направя днес, за да се чувствам добре? “
Терапевтът също така предлага тези действия да бъдат включени в календара ви, за да ги буквално „изхвърлите от мозъка си върху хартия или екран на смартфон“.Освен това според Уайран е важно да споделим с близки и да говорим за стресовете, които изпитваме във връзка с болестта.Те трябва да разберат колко време и енергия отнема тази работа.
Виждайки, че сме разбрани и оценени от нашите усилия, ще можем да се чувстваме по-малко сами.Следващата стъпка може да бъде делегиране.Когато близките започнат да разбират по-добре тежестта, която трябва да понесем, те може да са в състояние да окажат цялата възможна помощ.Може би някой ще измисли рецептите или документите и извлеченията, а някой ще отиде в аптеката.
В условията на криза засиленото внимание е насочено към решаване на здравословни проблеми
За да оптимизирате процеса, можете да използвате приложения за планиране заедно или дори добър стар бележник – писменият списък със задачи с маркировки за напредък ясно ще покаже текущото състояние на нещата. Wyrant съветва да добавите елементи там веднага щом им дойде наум, за да не пропуснете нищо и да си спомните в подходящия момент.
„И не забравяйте да добавите планираното време там, за да възстановите силата си.Жизненоважно е да се попълнят физическите и психическите ресурси – приемете това с цялата сериозност “, пише психотерапевтът.Това не означава пълна безделие.По-скоро това касае положителното внимание, което можем да отделим на ума и тялото си.
„Искам да поясня,“ добавя Уайран, „че тези препоръки са подходящи преди всичко за периоди на относителна здравна стабилност.В условията на криза засиленото внимание е насочено към решаване на здравословни проблеми.Въпреки това, когато сме извън кризисния режим, ефективното управление на познавателната работа може да бъде инструмент, който намалява стреса и умората и по този начин ни помага да преодолеем кризата. „
Център за Психологична Помощ и Психотерапия „Промяна“
Свързани теми
УЧЕНИТЕ ОТКРИХА, ЧЕ ВЪОБРАЖЕНИЕТО МОЖЕ ДА ПРОМЕНИ ВЪЗПРИЯТИЕТО ЗА СВЕТА
Всеки човек има места, които са му особено скъпи, защото са оставили в него...
ЩЕ ГО НАПРАВЯ…….УТРЕ
Истина е, че все още не започната работа се натрупва, отлагането вече не е...