This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Когнитивно-поведенческата терапия е вид психотерапия, разработена от Арън Бек в началото на 60 – те години и неговите колеги, специално за да се помогне на хората да преодолеят своите емоционални проблеми.
Груповата когнитивна психотерапия дава възможност за преживяване на ситуациите „тук и сега“. Когнитивно-поведенческата терапия е обучителна терапия – тя не само Ви помага да преодолеете даден проблем, но Ви дава умения и навици да се справяте с подобни проблеми и в бъдеще. Груповата когнитивна психотерапия се прилага както в болнични, така и в извънболнични условия.
Учатниците в групата се подбират по различни критерии. Те може да са с еднакви или различни психични и соматични заболявания и състояния. Участниците са обединени от общ житейски проблем, комплекс и заболяване. Участниците получават шанс да открият как изглеждат, как се държат и да разберат, какво чувстват всъщност. Участниците могат да се възползват от групата, за да демонстрират взаимоотношенията си с външния свят, което често е трудно при индивидуалната психотерапия.
В процеса на групова психотерапия се създават „житейски ситуации“, в които всеки участник пробва да построи по различен начин своето поведение, а ефективната психотерапевтична група му помага да намери верния път за реализация на своята индивидуалност. Същността на когнитивната групова психотерапия е да се помогне на хората да променят начина си на мислене. Важна стъпка в този процес е проучването на пораждането на негативните мисли.
Когнитивната терапия е относително кратка терапия (10 – 20 сесии), ориентирана към преодоляване на конкретни проблеми и работеща предимно с настоящите проблеми. Основен принцип на взаимодействие между терапевт и клиент е принципът на сътрудничество – и двете страни работят като части на един екип, за да извлекат, анализират и реструктурират необходимата информация за проблема на клиента.
Участието на клиента е много активно по време на целия процес на терапията. Клиентът не е пасивен слушател, който наготово получава необходимата информация, а обсъжда и анализира въпросите, по които се говори в терапията, сам достига до важни изводи и до реструктуриране на дезадаптивните си мисли и убеждения.
В когнитивно-поведенческата терапия е практика да се дават домашни работи – най-често те се отнасят до някакви конкретни дейности, в които имате затруднения. Този процес спомага за ефективно усвояване на принципите на когнитивно-поведенческата терапия и за напредването на лечението. Освен това, активността на клиента се отнася и за времето между две сесии, когато наученото от сесията трябва да бъде прилагано в реалния живот. Това се случва под формата на поведенчески експерименти – целенасочено избрани задачи, които да затвърдят новоусвоени убеждения или поведения.
Психотерапевтичните групи, които се сформират в Център за Психологична Помощ „Промяна“, са с брой участници до 8 човека. Срещите ще се провеждат 1 или 2 пъти седмичо. Възможно е да бъдет както през седмицата във вечерните часове, така и почивните дни. Времетраенето на една групова психотерапевтична сесия е между 60 и 90 минути.
Групите, които се сформират са със следната проблематика:
- Депресии
- Страхови, Фобиини и Панически Състояния – Паническо Разстройство
- ОКР – Обсесивно-Компулсивно Разстройство, Натрапливи Мисли и Ритуали
- Зависимости – Медикаментозна, Хранителна, Хазартна, Алкохолна, Интернет, Никотинова, Наркотична и Други.
Цената за една групова психотерапевтична сесия е 25 лв. Продължителността на груповата психотерапевтична работа е между 10-15 срещи.
За повече информация относно записвания и други въпроси, можете да се свържете с нас на посочения телефон.
Център за Психологична Помощ и Психотерапия „Промяна“
гр. София
тел. 0886 444 024
Работно време: Без почивен ден от 09 ч до 21 ч.
Свързани теми
Онлайн консултиране
Онлайн консултирането, както и консултациите по телефон или вайбър, са...
ГРУПОВА ПСИХОТЕРАПИЯ
Когнитивно-поведенческата терапия е вид психотерапия, разработена от Арън Бек в...